Published: 10. 10. 2005   Category: History of SSTV

SSTV stanice OK2PAD

Materiál pro tuto stránku a originální SSTV nahrávky poskytnul Zdeněk OK2PAD.

Fig.: Hamschack OK2PAD.

Jako zdroje signálů jsem používal kde co. Od mechanického snímače, to byla mechanika jako u válečkového fonografu, kde na válečku byl navinuty alobal, na něm izolační barvou namalovaný obrázek nebo text a snímal to pružný sběrač. Na jednom konci válečku byla štěrbina, která na dobu 5 ms propouštěla světlo na fotobuňku, používanou tehdy ve čtečkách děrných štítku, jako generátor řádkových syncpulsu.

Dál jsem měl snímač diapozitivů, což byla krátkodosvitová obrazovka na které běžel SSTV rastr, ten prosvětloval diapozitiv a za optikou byl fotonásobič. Půdorys to mělo 100×100 mm, ale bylo to skoro metr vysoké.

Krátkou dobu jsem měl půjčenou průmyslovou TV kameru. S TTL obvody (to byla tehdy bomba) jsem měl udělaný generátor šedé stupnice a generátor šachovnice.

Monitor Monitor Monitor
Obr.: Dlouhodosvitový SSTV monitor OK2PAD.

Pak jsem měl něco, co neměl nikdo... V brněnském elektrobazaru se objevilo něco, co nikdo neznal. Byla to skleněná věc, jakoby dvě osciloskopické obrazovky se stínítky proti sobě, ale jeden kus. Na obou koncích byly patice a uprostřed byly také nějaké vývody. Byla to z jedné strany obrazovka, která původně používala rotační vychylovací cívky pro kreslení obrazů z radarů a z druhé strany byla TV snímací elektronka, která obraz nasnimala standardním TV rozkladem. Obrazovka byla dlouhodosvitová, jako u radarů. No a já jsem místo rotačních vychylovacek použil vychylovačky od monitoru a převáděl jsem SSTV na běžný TV monitor. Když jsem tu věc kupoval, čekal na mne venku dav lidí, kteří chtěli vědět, na co ta věc je. Tu obrazovku/snímač mám ještě schovanou, je asi 60 cm dlouhá.

Při vzpomínání na staré SSTV časy by se nemělo zapomenout na Františka Smolu OK1OO z Podbořan, Bédu Tomána OK2TB z Brna, Tomáše Boháčka OK2BNE někde od Boskovic a jednoho RP z Jablonného v Podještědí, Josefa OK3ZAS z Košic a samozřejmě Tondu OK1GW a Jaroslava OK1NH. To byly jedničky... Franta OK1OO, Tomáš OK2BNE už nejsou naživu, ale Béda OK2TB ještě nedávno vysílal SSTV a před pár dny i PSK. Jemu je už přes 80 roků.

SSTV zaznamenané na mgf. pásce pro QSO

Následující snímky byli pořízeny na snímacím zařízení OK1GW v roce 1974.

SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV

SSTV nahrávky z pásma

SSTV SSTV SSTV SSTV SSTV