Pseudoefedrin je přírodní látka, která se v těle přemění na efedrin, ale jen asi na 10 % z podaného množství, je získáván z čínského polehavého keříku ma-huang. Tato rostlina se v české botanice nazývá chvojník čínský (latinsky Ephedra sinica) a roste v oblastech střední Asie.
V Americe jsou pseudoefedrin i další alkaloidy efedrinu součástí populárních přípravků pro snižování hmotnosti (tzv. ECA Stack). Tyto přípravky obsahují v jedné většinou kombinaci efedrin 20 mg + kofein 200 mg + aspirin 500 mg. Nejdůležitější z ECA stacku je efedrin a jeho působení v těle – aktivace beta blokátorů a stimulace vyloučení noradrenalinu vede ke zvýšení tělesné teploty a ke zrychlení metabolismu. Zvýšený výdej energie pro termogenní efekt tělo pokrývá z tukové zásoby. Efedrin také potlačuje chuť k jídlu, což je další významný účinek pro redukční diety. V kombinaci s kofeinem, který působí proti únavě a aspirinem, který slouží hlavně pro roztažení cév a tím přispívá k nižšímu krevnímu tlaku.
Časopis Muscle Media uvedl studii o působení ECA. Studie se účastnily 2 skupiny, jedna skupina užívala ECA a druhá fenfluramin (velmi oblíbené anorektikum, které bylo před několika lety staženo z prodeje kvůli nové zjištěným vedlejším účinkům). Skupina ECA ztratila z tělesné hmotnosti až o 20 % více, než fenfluraminová skupina. Dále se uvádí, že jedna čtvrtina účinku je zprostředkovaná termogenickym působením, ale zbylé tři čtvrtiny jsou způsobeny jeho anorektickym působením.
Nejčastěji doporučovaná kombinace: na shazováni 2-3× denně před jídlem a 30 minut před tréninkem. ECA stack by se neměl užívat při vysokém krevním tlaku, při problémech se srdcem, atd. Přijímat by se měl pouze dopoledne, protože dávky podané pozdě odpoledne a večer mohou způsobit nespavost.
ECA patří k mírně kontroverzním doplňkům kvůli možným vedlejším účinkům a nebezpečím z důvodů předávkování. Komplexní rešerši nechal vypracovat americký úřad Food and Drug Administration (FDA) o působení ECA: Shekelle P, Morton, S., Maglione M, et al.: Ephedra and Ephedrine for Weight Loss and Athletic Performance Enhancement: Clinical Efficacy and Side Effects. Z této studie se dozvídáme, že v roce 2000 měl trh s dietními doplňky obrat přes 6,8 miliard dolarů, značný podíl z této částky byl utracen za výrobku z obsahem alkaloidů efedrinu (v roce 2002 1,3 miliardy). Rešerše obsahuje reference nejrůznější testů porovnávajících působení samotného efedrinu, efedrinu a kofeinu v porovnání s placebem. Kombinace efedrin a kofein měla nejvýraznější účinky, pokles hmotnosti za měsíc v průměru o 1 kg vyšší než s placebem. Studie se zaměřila i na negativní působení efedrinu a uvádí souhrn 52 studií na tohle téma, v žádné studii nedošlo k závažným poškozením zdraví (smrt, infarkt myokard), vedlejší účinky jsou podobné jako u amfetaminů např.: třesení, nespavost a další poruchy spánku, zvýšené pocení, zvýšené dýchání, bušení srdce, obracení žaludku, zvýšená srdeční činnost, zvýšený krevní tlak, a další.
V souvislosti s užíváním ECA doplňků je každý rok uváděno několik úmrtí většinou ve spojitosti s užíváním s jinými léky, užíváním při srdeční vadě a jsou uváděny i vážné zdravotní komplikace jako halucinace, psychóza, deprese vedoucí k sebevraždě. Na základě těchto zkutečností FDA dne 12. dubna 2004 zakázala volný prodej. Po tomto rozhodnutí následovalo několik soudních sporů mezi FDA a výrobci dietních doplňků, výsledkem je návrat ECA stacku na volný trh, přípravky musí být výrazně označeny tím, že maximální množství efedrinu přijatých za jeden den nesmí přesáhnout 100 mg.
Vědecké studie o působení ECA z nichž některé vybírám:
Další informace:
U nás nejsou výrobky s výtažkem ma-huang volně v prodeji, jsou k dispozici pouze okleštěné verze označené jako mahuang free nebo ephedra free, které jsou ale mnohem méně efektivní. Také funkčnost dalších látek jako např. synephryne, které by měly sloužit jako náhrada efedrinu většinou nedosahují tak výrazných účinků a přípravky s nimi těží hlavně z diuretických schopností kofeinu.
Závěr: Kombinace ECA je jeden z opravdu fungujících spalovačů tuků. Doplňky na bázi ECA se u nás nedají koupit, je nutno je objednat z USA, pozor na okleštěné verze označované jako mahuang free nebo ephedra free, které to nejdůležitější – alkaloidy efedrinu neobsahují. Používání ECA může sebou nést zdravotní rizika!