Bez obvyklé záře publicity představila firma Sinclair Research nedávno na trhu nejnovější model počítače Spectrum.
Po otevření obalu před uživatelem leží působivý, solidně vypadající přístroj. Velmi se podobá počítači Sinclair QL, je hranatých tvarů a vypadá mnohem pevněji než obvyklé Spectrum, již jako skutečný počítač.
Klávesnice není založena na pryžových blocích (klávesách) a barevné popisy tlačítek byly nahrazeny bílými nápisy na černých klávesách. Uživatelský manuál je odlišný a plný barevných obrázků a zajímavých příkladů, je však o něco tenčí než manuál původní. Demonstrační kazeta HORIZONS, dodávaná k původnímu Spectru, byla nahrazena kazetou, obsahující šest zcela nových programů.
Při detailnějším studiu zjistíme, že nový model je v podstatě staré 48K Spectrum v novém pouzdru a s novou klávesnicí. Znamená to, že na Spectrum+ je možno užít bohatý software pro původní počítač. Samozřejmě také všechen hardware může být užit, ačkoliv vzhledem k větší výšce pouzdra některé jednotky, které mají okraj k tomu, aby se hodily k původnímu počítači, nepadnou přesně na Spectrum+.
Mezi takové patří i interface firem DK'Tronics, Kempston nebo CHeetah. Počítač je samozřejmě plně kompatibilní se ZX Microdrive a s interfejsem Sinclair I a II. Cena Spectrum+ je 179,95 liber; za stejnou cenu je možno koupit původní Spectrum se samostatnou klávesnicí. Již bez demontáže se ukázalo, že nová klávesnice je vlastně standardní ho membránového typu s gumovými tlačítky, přikrytými tlačítky plastikovými. Tento systém pracuje perfektně, chod je solidní a tlačítka se po uvolnění rychle vracejí do původní polohy a jsou příjemná na dotyk.
Tomu, kdo umí psát na psacím stroji, se klávesnice může zdát příliš tichá – při stisknutí se neozve žádný zvuk – a tlačítka jsou příliš blízko u sebe pro rychlé psaní.
Příjemnou polohu počítače lze nastavit dvěma nožkami na spodní straně vzadu, které lze výškově nastavit podle přání uživatele.
Klávesnice obsahuje celkem 58 tlačítek. Z mnoha speciálních tlačítek nejužívanější je tlačítko SPACE (jeho velikost je asi poloviční oproti velikosti klávesy SPACE u psacího stroje).
Dvojnásobně velké tlačítko CAPS SHIFT je umístěno ve spodní části přístroje po obou stranách klávesnice a tlačítko ENTER je ve tvaru obráceného L podobně jako QL a je umístěno v pravé části klávesnice.
V obou spodních rozích se nacházejí tlačítka SYMBOL SHIFT, klávesnice obsahuje také zvláštní tlačítka pro TRUE VIDEO, INVERSE VIDEO, DELETE, GRAPHICS, Extended (E) Mode, EDIT, CAPS LOCK, BREAK, středník (;), uvozovky ("), čárku (,), tečku (.) a pro ovládání kurzoru. Tato tlačítka umožňují programovat mnohem snadněji a rychleji a jejich užívání je velkou výhodou.
Zvláštní kurzorová tlačítka jsou výborně umístěna pro hraní her, bohužel jsou připojená přes CAPS SHIFT a tudíž na většině her nebudou pracovat.
V levém horním rohu je pod vyčnívající klávesnicí umístěno malé tlačítko RESET. Když se Vám například vymkne z ruky BASIC program a přestane reagovat na příkaz BREAK nebo když chcete zastavit program ve strojovém kódu, není třeba vypínat počítač ze zdroje, nýbrž stisknout toto tlačítko.
Manuál je mnohem lépe vypracován oproti manuálu původnímu. Je jasně a dobře napsán, je zajímavý, začíná u zapnutí počítače a pokračuje ve výuce, která je doplněna četnými příklady.
Pro přiblížení možností počítače byly užity barevné fotografie televizní obrazovky. Všechny programovací problémy a zvláštnosti jsou jasně vysvětleny. Ačkoliv je nový manuál tenčí než původní, obsahuje všechny informace jako původní návod k obsluze.