Published: 15. 9. 2005   Category: 8 bits computers

AMSTRAD koupil SINCLAIRA

Amatérské rádio A 1986/7

V dubnu tohoto roku překvapila počítačovou veřejnost zpráva, podle níž známý C. Sinclair (autor a výrobce populárních mikropočítačů ZX-81 a ZX Spectrum) prodal za pět miliónů liber tu část firmy, která se zabývala vývojem a výrobou domácích počítačů. Koupil ji jiný populární výrobce domácích a osobních mikropočítačů – anglická firma Amstrad (též Schneider). Pokles poptávky po domácích počítačích, projevující se poklesem prodeje počítačů prakticky všech značek, tak postihl i nejpopulárnější anglickou firmu na tomto poli – Sinclair Research Ltd. Již v létě 1985 referoval anglický tisk o tom, že majitel firmy Clive Sinclair byl nucen pro finanční obtíže odprodat 3/4 akcií, aby měl čím vyplatit neodbytné věřitele. Tehdy však, díky dalším půjčkám, nakonec z prodeje sešlo.

Amstrad se proslavil počítači řady CPC a PCW, které v německy mluvících zemích prodává pod značkou Schneider. Koupí Sinclaira zvýšil Amstrad svůj podíl na trhu domácích počítačů z 20 na 60 %. Výroba počítačů ZX Spectrum+ a ZX Spectrum 128, i nadále pod názvem Sinclair, bude snad pokračovat i pod novým vedením, a pokryje trh v oblasti laciných počítačů určených především pro hry. Amstradovy dosavadní modely budou určeny pro náročnější domácí aplikace a pro profesionální uživatele. Připravuje se nový model slučitelný s IBM PC. Zcela zastavena byla výroba obchodně ne příliš úspěšného počítače QL. Sinclairovu vnější paměť Microdrive v budoucnu zřejmě nahradí Amstradovy pružné disky 3", zabudované přímo v počítači.

Sinclair sám zůstává v čele pětičlenné firmy, změřené na vývojovou projekci. V současné době se mimo jiné zabývá vývojem přenosné verze počítače Spectrum – pracovní název Pandora. Na trhu se má objevit v roce 1987 s operačním systémem CP/M a cenou nepřevyšující 400 liber. Pokud Amstrad nebude chtít Pandoru vyrábět, může hledat Sinclair jméno jiného výrobce; ale jeho jméno v tomto případě již neponese, protože Amstrad koupil i právo užívat v budoucnosti jméno Sinclair jako obchodní značku.

Spojení progresivní technologie dodané Sinclairem a obchodnické předvídavosti firmy Amstrad by mohlo přinést zajímavé výsledky.