Published: 21. 7. 2020   Category: 8 bits computers

Nákup nového osobního počítače třídy PC/XT

Značně dlouho mě svrběli prsty při sledování nejrůznějších projektů, které oprašují starý, zastaralý a pro většinu neperspektivní hardware, ale prezentují jej v novém moderním hávu. Máme tu nejrůznější jednodeskáče, většinou s Z80 nebo 6502, ke kterým se přistupuje přes sériový terminál; počítače implementované v FPGA; vícedeskáče, které umožňují připojení rozšiřujících karet, či různé kuriozity jako počítače postavené pouze z TTL obvodů nebo s ALU zkonstruovanou z relátek. Spoustu těchto počítačů pak můžete pořídit buď hotové nebo jako stavebnice (případně jen jako desku plošných spojů).

Z té přehršle jsem si nakonec vybral moderní klon počítače IBM PC/XT — NuXT v2.0. (Ještě mě lákají: klon Amigy Vampire4 a ZX Evolution, protože jsem propásl kampaň a roky čekání na ZX Next.) Proč Turbo XTčko? No hlavně jsem na DOS a platformu tak nějak zvyklý z minula, takže se nebudu vlastně ani nic nového učit, ale pouze oprašovat.

Původní retro XTčko dneska člověk sežene jen velmi těžko, překotný vývoj techniky poslal XTčka na smetiště dějin už před více než 25. lety. Občas se dá dobové XTčko koupit, ale za poměrně drahé peníze v podobných relacích jako nové NuXT ($400 amerických) a s nutností se popasovat s uživatelskými problémy jako diskety, MFM disky, klávesnice s XT kódy, grafickým interfacem (herkules nebo EGA monitor jsem neviděl, ani napamatuji, CGAčko má aspoň kompozitní video). A to raději nemluvím o HW problémech: studeňáky, vyschlé kondíky, popraskané kabely, vyteklé baterie, umřelé IC a další nepříjemnosti u více než 30 let starého HW. Takže, kdo se s tím nechce srát, ale jen si hrát, pro toho je NuXT jasná volba.

NuXT je založeno na projektu Sergeje Kiseleva s otevřeným BIOSem. Osazené desky počítače prodává Monotech PC a na objednávce jsem nešetřil, takže CPU je NEC V20 běžící na 9.55 MHz, což je vlastně stovosumdesášestka vole (nutno vyslovit zádumčivě s uznalým pokyvováním hlavy) v DIL pouzdře 8088. NEC V20 přináší asi o 20 % více výkonu oproti 8086 a mezi normální rychlostí a turbo se přepíná klávesnicí.

Paměť v plné palbě 640 kB, plus UMB, kdyby náhodou 640 kB nestačilo pro všechno. Samozřejmostí je koprocesor 8087.

Na základní desce je připojená SuperVGA grafika, ve verzi 1.x byla integrovaná na desce, ve verzi 2.0 se připojuje přes rozhraní PC/104, což je standard v průmyslových PCčkách, kde se desky o předepsaných rozměrech propojují dlouhým konektorem (obsahuje ISA rozhraní) a štosují nad sebe. Grafika má 512 kB paměti s čipem TVGA9000i s 15/16bit DAC (fascinuje mě, že tento dobový čip a mnohé další se stále válí někde ve skladech a jsou dostupné ke koupi, těchto levných VGA karet Tridentů se muselo vyrobit mraky).



Fig.: Rozložení obvodů. (4803  kB)

Celé PC je v moderním hávu o rozměrech MicroATX, s napájením z ATX zdroje, IDE rozhráním pro Compact Flash kartu i druhý harddisk, RTC, PS/2 pro myš (to je ve skutečnosti COM2 s čipem který překládá PS/2 protokol na sériový) i klávesnici, řadič disketovky a další vymoženosti. Čipset desky je Faraday FE2010A XT (vyráběný na sklonku 80. let), který implementuje řadu podpůrných obvodů z rodiny Intel 8xxx (vyjma CPU a FPU) a další logiky originálního IBM PC, která se stará o časovače, DMA, obsluhu klávesnice, přerušení, atd.

Popisky na desce jsou umístěny poblíž switchů a DIP přepínačů, je zde i tlačítko pro zapnutí/vypnutí a tvrdý reset a samozřejmě i piny pro vyvedené těchto funkcí na panel bedny. Verze 2.0 má navíc zadní panel kolem konektorů, v horní řadě je paralelní port.

Monotech zasílá z Nového Zélandu a do Kanady balíček cestoval přesně 20 dní, přičemž jsem asi tak 3krát denně navštěvoval stránky NZ pošty pro sledování zásilky a poté, plně zaměstnán renovací naší kuchyně a koupelny, jsem se na desku chodil dvakrát denně dívat, ale jen opatrně a přes ochranný obal, aby se neokoukala a přeskočivší jiskřička statické elektřiny něco nepoškodila. Následně jsem zkonfiskoval manželčin pracovní stůl. Jeho úklid archeologický průzkum zabral 2 dny, kdy v horních vrstvách sedimentu se objevovaly dokumenty a ve spodních např. náušnice, sponky nebo předloňská vánoční přáníčka.

První večer s NuXT jsem strávil hledáním vhodného ATX zdroje, mám tu různý PC šrot určený ke kanibalizaci, a ukázalo se, že zdroje od firmy DELL nejsou dobrá volba, jeden byl mrtvý a druhý šel sice zapnout a ukazoval dobrá napětí, ale v desce nefungoval. Zachránil mě až obstarožní ATX zdroj od firmy Packard-Bell. Alespoň jsem vyzkoušel, že na desce je místo i pro 24 pin ATX konektor. V manuálu se píše, že pro základní provoz stačí pouze +5V zdroj, a +/-12V je nutné pouze pro běh RS232 a některých přídavných ISA karet. Napětí -5V pro některé ISA se generuje přímo na desce pokud je přítomno -12V. Dokumentace a schéma jsou dostupné na GitHubu ve formátu KiCAD, tady jsem si je dovolil zkonvertovat:

První fáze je jasná, zapařit všechny CGA/EGA/VGA klasiky, které si pamatuji z doby nástupu písidel u nás a od té doby jsem na ně nešáhl, namátkou Paratrooper, Alley Cat, Prince of Persia, Warlords, Scorched Earth, Grand Prix Circuit (gpega), Commander Keen a další. Alespoň co paměť a necelých 10 megahertzů dovolí.

Na stránce Mobygames je možné filtrovat hry podle platformy a tak lze zvolit 8086/8088 jako minimální CPU. Jako ideální zdroj pro hry je eXoDOS a zatím jsem zde našel vše po čem jsem zatoužil.

Poznámka pro retro-hráče, existuje upravená verze Wolfenstein3D, která má přepsané úseky vyžadující 286 a vyšší do 8086 instrukcí, binárka je dostupná tady: wolf8086.exe a herní data je nutné opatřit z různých digitálních nosičů. Zlé jazyky tvrdí, že je to Slideshow3D, ale po zmenšení obrazu o třetinu, je to celkem hratelné.

Docela mě láká i herní archeologie první poloviny 80. let, kdy na PC vydávali předělávky populárních her z 8bitů a automatů, ale většinou jde o hnusně pípající růžovomodré (CGA) potvornosti, až je člověku záhadno (a stydno), že se tenhle a následné výtvory IBM a kompatibilních staly nejrozšířenější platformou.

Další plány, co vyzkoušet, jsou zejména konkurenční operační systémy: MINIX, Linux (přesněji ELKS/Embeddable Linux Kernel System) a CPM/86. A dále nadstavby jako GEOS a GEM, ale raději ne Windows 1.0, 2.0 či 3.0, to jen snad kdybych narazil na nějakou aplikaci, bez které bych nemohl žít.

Plánuji rozchodit síťovou kartu, některé 16bit ISA by měli chodit i v 8bit slotu, např. populární NE2000. Existují dokonce i 8bitové síťovky s RJ45 rozhraním, např. 3C503B-TP.

Na Ebay se poměrně hojně vyskytují CGA karty, takže občas to VGAčko třeba donwgradnu a PC připojím i k TV/RGB monitoru.

RS232 terminál k GNU/Linuxu, packet rádiu a digitálním módům s pomocí chytrého TNC. RS232 také případně pro síťování přes PPP (Point-to-Point Protocol).

Jako vývojovou platformu mě XTčko samozřejmě taky láká, ale nejspíš to dopadne tak, že budu pěkně sedět vedle u GNU/Linuxu, datlovat ve ViMu a kompilovat Makefile projekty s gcc-ia16. Nebo že bych oprášil i Turbo C, ke které mu mám příručku z SWS Slušovice, případně kompilátor od Watcomu? Láká mě i assembler a to jak pro 8086 i koprocesor 8087, který rozhodně nemám jen pro srandu. QBASIC? Možná, ale asi jen pro spuštění gorilla.bas. Ovšem třeba takovému jazyku Packal, to se hodlám vyhnout velkým obloukem. Důvod? Post-traumatická stresová porucha z průmyslovky a následně ČVUT FEL.

Poslední otázku, kterou si kladu, do čeho NuXT zabudovat? A zde se nabízí horizontální bedna s retro vzhledem od firmy Checkmate. Bedna stojí 179 liber. A to už se pomalu dostáváme přes částku, za kterou jsem před 5 lety koupil notebook na kterém momentálně pracuji :). Hračky pro velké kluky nebývají nejlevnější…