Staronový trend počítačového pirátství se vrací.
Kdysi dávno-předávno, někdy v druhé polovině 90. let, když jsem se poprvé dostal na Internet, byl hlavním nástrojem warezáka FTP klient a zdroji pirátských dat FTP servery. Protože internet byl ještě doménou akademické sféry spousta těchto serverů se nacházela na půdě univerzit a to jak škol a institucí, tak i hlavně kolejí.
Veřejná ftýpka mívala většinou v kořenovém adresáři složku uploads s neomezeným zápisem (co se týče přístupových práv, velikosti disků byly omezené v řádech desítkách gigabajtů), kde mohl kdokoliv nahrát cokoliv, někdy s tichým souhlasem administrátora, jindy admin uploads pravidelně promazával. Ovšem kolejní ftýpka, to byla jiná kvalita a záleželo jenom na možnostech a schopnostech majitele zda výsledkem bude borčus bez ladu a skladu a nebo pečlivě roztříděný archiv filmů, mp3jek, obrázků a programů. Nijak moc se to neřešilo, policie se zaměřovala pouze na prodejce pirátského SW a paliče zasílajících na dobírku.
Za skoro dvacet let se situace ohromně změnila, máme webová úložiště typu uložto.cz a máme torrentové sítě a fóra někdy veřejná, často neveřejná. Vše je monitorováno, majitelé autorských práv posílají udání, správci serverů blokují a internetoví provideři posílají výhružné dopisy, čímž tak maximálně pomohli rozmachu nejrůznějších VPN poskytovatelů na územích, kde se autorská práva neřeší...
A teď už k tomu staronovému trendu otevřených adresářů. Už to tedy nejsou uploads na ftýpkách, ale adresáře s povoleným vylistováním souborů na nejrůznějších www-serverech. Může to být klidně něčí soukromý domácí počítač s nezablokovanou službou na firewallu, majitel o tom klidně ani nemusí vědět a nebo schován za NATem sám port tuneluje a neřeší, že jeho IP už je dávno zaindexovaná hledacími službami. Některé z těchto adresářů jsou pak na oficiálních cloudových nebo CDN službách a web servery slouží jako zdroj pro pirátské streamovací služby. Na různých otevřených adresářích je znát, že fungují jako dočasná úložiště pro data majitele, když potřebuje přenést nějaká data po webu, ale po přenesení, už se pak nestará o jejich odstranění.
Web stránky s vylistovanými soubory začínají většinou nadpisem "Index of" (nebo přesněji <title>Index of...), obsahují odkaz "Parent Directory" a stránku obsahující linky na soubory. Takže základním nástrojem, který na hledání těchto adresářů budeme potřebovat je Google či jiný webový vyhledávač. Nevýhodou je, že mnohé z těchto adresářů mají jepičí životnost, takže vyhledávač je má zaindexovány, ale data (nebo dokonce server) už se v daném místě resp. adrese nenachází. Na druhou stranu služby, jako Uložto, RapidGator, Turbobit a další začaly být mnohem flexibilnější v odstraňování. A nejrůznější pokoutné servery, které si navzájem kradou příspěvky s odkazy na úložiště tak leda přispějí k rychlejšímu zablokování dat.
Řekněme například, že vás hrozně zajímá nový seriál HBO s
názvem Chernobyl, který si hodláte přehrát na projektoru s rozlišením 720p.
Takže zapnete TV ve vysílacím čase zadáte do Googlu
následující:
"Index of /" Chernobyl 720p. Já samozřejmě nemám šanci ovlivnit, co na
vás z Googlu vypadne, ale na mě hned na první stránce vyjelo několik serverů s
adresáři na první a nebo dokonce oba díly (v době psaní článku, toho zatím víc
nebylo). A nyní si už můžete legálně vytvořit kopii audiovizuálního
díla.
Poznámka: Pokud vás, čistě z důvodů sebevzdělávání, zajímá kdo v dnešní době ještě pořád vytváří diskutabilní stránky a servery, pak si prohlédněte následující návodný obrázek jak na to.