PROBLEM! BruXy: Testy a dopingové skandály
Published: 30. 7. 2006   Category: Fitness & Bodybuilding

Testy a dopingové skandály

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí v současné době testy doplňků výživy a to zejména na obsah anabolických steroidů a obsah látek deklarovaných na obale o kterých se předpokládá, že mají nějaký účinek pro sportovce při tvorbě svalové hmoty, redukci tuku a další.

Probíhající testování je zřejmě vůbec jedno z prvních na území České republiky a množství odhalených prohřešků je překvapivé. Dosavadní testy byli zaměřeny pouze na odhalení zdraví škodlivých látek, olova, karcinogenů, atd. ale bohužel nikoliv na obsah deklarovaných látek!

Podle zprávy SZPI, byly nalezeny závažné nedostatky převážně u českých výrobců: Aminostar, Nutritech Nutrition (v obou firmách figuruje Josef Bukvic), Nutrend, Vitalmax.

U dvou výrobků byl zjištěn obsah anabolik, především nandrolonu. Objevené množství je ovšem daleko pod úrovní hodnot nutných k užívání pro sportovce, kteří od dopingu očekávají nějaké pozitivní výsledky na svoji výkonnost. Bohužel pro sportovce může být při dopingové kontrole i nepatrné neúčinné množství v těle posouzeno jako jasný případ dopingu!

Další vážný problém je ten, že ve výrobcích nejsou deklarované látky v uvedeném množství a nebo úplně chybí, v nejhorším případě pak natěšený spotřebitel zakoupí pouze předraženou obarvenou vodu...

Testované výrobky AMINO LIQUID (Nutrend), Whey ultrafiltrate Protein (Vitalmax), Amino 2300, Actions WHEY GAINER (Aminostar) neobsahují deklarované množství volných aminokyselin vůbec a nebo v značně sníženém množství; WHEY GAINER 14, vanilka (Nutritech Nutrition) místo syrovátkové bílkoviny obsahuje levný a mnohem méně využitelný kolagen; iontové nápoje od Aminostaru sama SZPI označuje jako obarvenou a aromatizovanou vodu s cukrem.

Vyjádření k této věci udělala, pokud vím, pouze firma Aminostar prostřednictvím tiskové zprávy. Hned na začátku je vypíchnuto, že firma vlastní certifikát ISO 9001:2001 (týká se pouze administrativních záležistosti uvnitř firmy) a veterinární schvalovací číslo CZ 5296, pro typ provozu mlékárny - výroba ostatních mléčných výrobků, to hlavně zaručuje, že jsou splněny hygienické normy při práci s mlékem. Celá zpráva ze 6. února se týká pouze nálezu anabolických steroidů ve výrobku Creatine Pyruvate v koncentraci 0,398 mg/kg. K tomu, že tablety obsahovaly z 69 % pouze želatinu se výrobce nevyjadřuje.

Pro Aminostar to není první odhalení, viz případ lyžaře Petra Nováka už z roku 2004. Aminostar se hájil tím, že není možné testovat veškeré dodávané suroviny, ze kterých se pak doplňky vyrábějí. Je otázkou jaké je v takovém případě vina výrobce, který pouze plní dodávané látky do obalů se svým logem...

Provázanost vrcholového sportu a dopingu je ohromující a používání dopingu si vybírá i sportovní kategorie, kde by člověk čekal, že platí spíše heslo: „Nemusíš vyhrát, ale zúčastnit se!“, viz nález dopingu u paralympijských vzpěračů. A přestože jsou možnosti odhalení nandrolonu všeobecně známé, je stále na jeho použití pozitivně testováno velké množství sportovců a to i přesto, že existují prostředky na které se testy v takové míře neprovádí a nebo jsou jenom těžko zjistitelné, např. růstový hormon. Bohužel pro dopující sportovce, kteří si doping opatřují na černém trhu je vysoké riziko, že jsou napáleni tím, že zakoupené ampule neobsahují požadovanou drahou látku, ale třeba onen zmiňovaný nandrolon.

Testy užívání nandrolonu jsou prováděny na koncentrace 19-norandrosteronu a dalších metabolitů (19-noretiocholanolone) nandrolonu v množství překračující dva nanogramy na mililitr moči. Je otázkou kolik ze sportovců, kteří byli pozitivně testováni na nandrolon, např. tenisté Ulihrach a Korda, Rusedski, hokejista Vyhlídal či lyžař Novák jsou opravdu nevinné oběti výrobců výživových doplňků. Osobně mi není jasné proč by např. tenisté měli používat zrovna nandrolon, který si své využití nachází především u silových sportovců...

Antidopingový výbor České republiky vydal varování před používáním doplňků výživy už v září 2001. Testy provedené v zahraničí dokazují, že ne všichni výrobci mají čisté svědomí. Např. zpráva Research of stimulants and anabolic steroids in dietary supplements uvádí že 18 z 103 testovaných produktů byla kontaminována, 14 z nich bylo ovšem v tzv. prohormonech, látkách podporující přirozenou tvorbu anabolických hormonů v těle (prodej těchto typů doplňků výživy byl v USA nedávno zakázán).

Další studie na toto téma je možné nalézt na serveru National Center for Biotechnology Information, např.:

Ačkoliv se objevují zprávy, že po zvýšené námaze mohou být v těle objeveny metabolity nandrolonu, které si tělo přirozené vytváří (tzv. nestabilní moč) a jsou kvůli tomu zpochybňovány výsledky kontrol, tak následující vyjádření Oddělení dopingové kontroly Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pochybnosti vyvrací, ani prováděné klinické studie vrcholových sportovců nepotvrzují doměnky o nestabilní moči.