Published: 15. 1. 2010   Category: Cooking

Ingredience pro cizokrajné kuchyně

Mám rád „exotickou“ kuchyni, která vyžaduje méně obvyklé suroviny. Jedu nakoupit. Stojím v Tescu v Novém Smíchově u regálu s kořením a marně hledám to, co potřebuji. U regálů s ovocem a zeleninou se nad pomláceným zbožím ptám, jak vypadá II. jakost, když tohle je označené jako první. Rozblemcaná kuřecí prsa křehčená nasáklá vodou jsem koupil omylem, jednou a naposled. Všude naprosto stejné, ze zmrazených polotovarů rozpečené pečivo. Moderní konzumní tragédie... Kde sehnat v Praze i to, co v hyper-super-mega-marketech nemají ani v koutku exotické kuchyně?

Arabská a turecká kuchyně

Nejlepší výběr koření, přísad a jídel z orientální kuchyně má obchod Farah v Myslíkově ulici 5, Praha 2. Je to poblíž Mánesa, na rohu Myslíkovy a Vojtěžské.

Prodejna na Google mapách.

Mají rozsáhlý sortiment koření, možná ještě větší, než býval kdysi v zaniklém obchůdku Zlatý pštros na Malé straně. Dále pak různé polotovary i hotové výrobky turecké a arabské kuchyně.

Co jsem sháněl nebo objevil zde: růžovou vodu, mletý kardamon, červený pepř (pul-biber), sezamovou pastu (tahíni), kaši z cizrny (hommos), směs koření na kuřecí madras, směs koření garam másala, olej z hroznových semínek (grape seed oil, ale ten stejný mají levnější v Bille), pistáciovou halvu a sušenou směs na sahlab, červenou čočku, pálivou omáčku Ajvar, šafrán, sušená rajčata, římský kmín (cumin)...

Ceny: jsou v pohodě.

Korejská kuchyně

Kousek od Palackého náměstí se nachází korejské potraviny Korea Mart v Gorazdově ulici č. 3.

Prodejna na Google mapách.

Co jsem sháněl nebo objevil zde: 5kg balení rýže basmátí pakistánské provenience za 260 Kč, sušené mořské řasy (mají vysoký obsah jódu a chutnají úplně stejně jako doplněk stravy Kelp, ale vyjdou mnohem levněji), sladký rýžový nápoj, skořicový džus, velký výběr nudlových polévek, mražené mořské potvory, mražené polotovary jako různé taštičky a jiné,...

Ceny: normální až lehce nadprůměrné.

Japonská kuchyně

V Dejvicích, kousek od Kulaťáku na rohu Verdunské a Teronské se nacházejí pravé japonské potraviny Japa (na stránkách mají i eshop).

Prodejna na Google mapách.

Co jsem sháněl nebo objevil zde: 40g balení práškového zeleného čaje maccha za 116 Kč, zeleninový salát kimči, švestičky umeboshi, soupravy na japonský čajový obřad, veškeré potřebné ingredience na sushi, zeleninový džus velice zvláštní chuti,...

Ceny: hodně vysoké.

Potraviny v Marks and Spencer

Není to tak dávno, co se obchody s oblečením Marks and Spencer rozhodli rozšířit sortiment o trvanlivé potraviny. M&S se chlubí tím, že potraviny neobsahují nejrůznější chemie jako umělá sladidla (Aspartam), glutamát sodný, atd. Obchody M&S se nacházejí v každém větším obchodním centru.

Co jsem sháněl nebo objevil zde: celá semínka koriandru, vanilkový extrakt, třtinový cukr, makadamové ořechy, burákové máslo, různé druhy medu, ústřicovou omáčku, konzervy s divokým aljašským lososem (oproti těm chovaným v zajetí a krmeným kukuřičnou směsí obsahuje jeho maso Omega-3 tuky), různé druhy cookies, vanilkový lusk,...

Ceny: celkem normální, u něčeho vyšší.

Řecká kuchyně

Byly doby, kdy jsem zoufale sháněl řecký jogurt, dneska už se dá koupit v každém supermarketu (tedy alespoň jogurt řeckého typu z Německa). V té době jsem objevil řecké potraviny v Dejvicích v ulici Doktora Zikmunda Wintra, sousedí s řeckou restaurací Kavala.

Co jsem sháněl nebo objevil zde: sortiment řeckých jogurtů, řecký jogurt vážený, tzatziki vážené, nakládanou grilovanou chobotnici, velký výběr vín,...

Prodejna na Google mapách.

Podrobnější recenze: od pana Cuketky.

Ceny: před dvěma lety se mi zdáli hodně vysoké.

Jiný řecký obchod je Olympia Gastro, který se nachází poblíž zastávky Radhošťská a jeho menší pobočka také v obchodním domě DBK. Ceny jsou tak o 15 až 20% vyšší (alespoň když jsem stejný sortiment porovnal v jiných obchodech), např. olivový olej Sitia 0.3 zde stojí 199 Kč v obchodech se zdravou výživou Maranatha je k mání za 179 Kč. Řecký jogurt Fage (nízkotučná verze) za 37 Kč jsem viděl za 29 Kč.

Prodejna na Google mapách.

Italská kuchyně

Zhruba v polovině cesty mezi Malovankou a Mariankou v ulici Bělohorská se nachází Italské delikatesy. Párkrát jsem šel kolem a jen nakouknul.

Prodejna na Google mapách.

Ceny: vysoké.

Indická, pakiskánská kuchyně

Obchod Shalamar v Lipanské ulici. Zatím nevyzkoušené, bylo mi doporučeno...

Prodejna na Google mapách.

Další nevyzkoušený obchod se nachází zde na ulici Táborká v Nuslích.

Prodejna na Google mapách.