Gyros není třeba představovat, kdo byl alespoň jednou v Řecku, tak určitě gyros ochutnal. Moje předchozí pokusy jak gyros vyrobit doma však byly značně neautentické: nakrájená kuřecí prsa jsem smíchal s předpřipravenou směsí na gyros a osmahl na pánvi. Kvůli nedostupnosti řeckého jogurtu jsem tzatziky vyrobil z Lučiny přidáním okurky a předvyrobené směsi na tzatziky a k tomu pita ze sámošky. Pokud si teď říkáte, že nejdůležitější na gyrosu je pomalu opékat plátky masa na stojáka v grilu, tak samozřejmě máte pravdu, ale i to se dá vyřešit v domácích podmínkách. K pokusu vyrobit tradiční gyros mě inspirovalo následující video Joshua Weismanna:
Začnu tedy tím nejdůležitějším, jak se bude maso opékat. Naložené plátky se napíchají na rožeň, případně na několik grilovacích špejlí a ty se pak umístí naležato do trouby nebo grilu. V troubě jsem si maso položil na sklenice a pekl v módu Roast, ale na grilu ho rovnou položím na rošt.
V troubě peču při 200 stupních a to samé na grilu. Během pečení to několikrát otočím, asi tak po 40 minutách, když už to na okrajích začíná chytat barvu, pak vyndám, začnu okrajovat a podle množství masa to nakrájím buď celé najednou a nebo to do grilu ještě několikrát vrátím.
Směs koření na maso:
Maso se nakrájí asi na centimetrové plátky a smíchá se s kořením, výše uvedené množství vystačí asi na 1,5 kila masa. Já osobně používám kombinaci vepřového bůčku a ramena. Maso se dá do nádoby a ještě se přidají tři lžíce octa a celé se to pěkně promne. V lednici se pak nechá odležet několik hodin a nebo do druhého dne.
Řecký jogurt je o poznání hustší než normální bílý jogurt, nechává se totiž zcedit skrz tkaninu, čímž je odstraněna syrovátka. Dnes už ho není problém sehnat a pokud si vybíráte z více druhů zvolte samozřejmě ten nejtučnější. Řekové jsou nejobéznějším národem v Evropě, takže pochybuji, že průměrný Řek by vzal nízkotučnou variantu vůbec do huby.
Okurka se nastrouhá a vymačká se z ní voda, přidá se nasekané koření, šťáva a kůra z citrónu a dochutí solí. Uvádím přibližná množství, nebojte se to v průběhu párkrát ochutnat a poladit poměr sůl/citronová šťáva podle chuti.
Připravené tzatziky vydrží v lednici do druhého dne.
Pokud se nechcete příliš zaflákat doporučuji si na talíř dát na čtvrtky nakrájenou pitu (osmahlou z grilu), nakrájené maso, tzatziky a přílohy jako řecký salát, tabbouleh a rýži (s citrónem, koprem a oregánem) nebo kuskus.
Pokud si chcete dát gyros na pitu, pak na ní umístěte maso, to polejte tzatziky a k tomu osolené plátky rajčete a nakrájená cibule (ta se nakrájená namočí do vody s ledem, aby se zbavila štiplavosti). Je to chuťovka, ale počítejte s tím, že obsah z pity bude unikat všemi směry, takže vám pěkně omastí prsty, fousy, ústa a těm méně šikovným i oblečení.
Když už píšu o řecké kuchyni, bylo by dobré zmínit i salát, takže ingredience:
Zálivka:
Vše řádně promíchat a pro nejlepší efekt smíchat zeleninu, fetu a salát těsně před konzumací. K salátu se přikusuje bílé pečivo, kterým se ve finále vytře talíř se zbytkem oleje, zálivky a rozblemcané fety.
Dobrou chuť!