Published: 11. 1. 2012   Category: Cooking

CrockPot — Pomalý hrnec

Jak objevit kouzlo pomalého vaření? Člověk se ani nemusí příliš zajímat o vaření, aby se dozvěděl, že některé tradiční pokrmy, např. omáčky, guláše a nebo pečená masa se dříve připravovaly dlouhou dobu, od brzkých ranních hodin a často i přes noc. Dnešní doba ovšem přeje spíš minutkám a fastfoodu. Dokud člověk nevyzkouší, tak neví.

První, co jsem zkusil připravit byla kachna pečená velmi pomalu. Její kouzlo spočívá v 6 hodinovém pečení při celkem nízké teplotě 120 °C, přičemž osolená a pokmínovaná kachna je celou dobu v přiklopeném pekáči a posledních asi 20 minut odkrytá, pro dodělání kůrčičky. Výsledkem je to, že maso je tak křehké, že se kachna zbortí svojí vlastní vahou a ponoří do zlatavého výpeku. Dokonalost a kouzlo pomalé přípravy objeveno!

Odtud už byl už jen krůček k zadání hesla „pomalé pečení“ do googlu a nalezení pomalého hrnce (PH). Typický PH je elektrický hrnec, ve kterém se jídlo připravuje při teplotě nižší než 100 °C několik hodin, asi všechny tyto hrnce mají režim „low“ a „high“, lišící se teplotou a dobou přípravy.

Já jsem si pořídil Crockpot SCCPBPP605 5.7 a i s poštovným z britského Amazonu to vyšlo na přesně 2000 Kč. PH je možné koupit i v ČR, ale zdálo se mi, že zde prodejci nabízí jen starší typy hrnců za dvojnásobnou cenu... Můj PH má obsah 5,7 litru, programovatelný časovač, možnost přípravy na low až 10 hodin a na high až 6 hodin, poté se automaticky přepne na udržování teploty (keep warm). Jakých teplot je dosaženo při těchto dvou módech výrobce neuvádí. Původně jsem si myslel, že je u něj možnost nastavení začátku vaření, ale není, počítá se s tím, že si po dovaření udržuje teplotu. Někteří uživatelé používají různé spínací hodiny na řízení doby přípravy, to ale s tímhle typem není možné, vypnutí zresetuje časovač.


Fig.: Pečený vepřový bok (recept viz dále).

Podstatnou výhodou PH je to, že se u něj celou dobu přípravy nemusí stát, teplota je tak nízká, že se voda nevyvaří a jídlo nespálí. Takže ráno zapnu a v poledne servíruji oběd, mezitím si hrnce naprosto nevšímám. Výsledkem jsou dokonale rozleželé chutě a štavnaté křehoučké maso odpadávající od kosti. Glazovaná kameninová nádoba mého PH může být použita i v troubě na pečení, ovšem bez pokličky.

Nevýhodou je délka přípravy a to hlavně z toho důvodu, že se musí připravovat docela dlouho dopředu, což pro člověka, který si život plánuje 5 minut dopředu je lehce svazující, přesto při dostatečné vůli překonatelný problém :-)

Co jsem zatím vyzkoušel

Dušené hovězí, pokus o roast beef

Celý kus roštěné (asi 1 kg) jsem den marinoval v omáčce z mletého pepře, worcesteru, oleje, soli a hořčice. Poté osmahl na pánvi ze všech stran (ovšem asi dost málo) a poté nechal v PH 8 hodin na low.

Výsledek nebyl chtěný roast beef s růžovým středem, ale dušené hovězí, které bylo křehké, trošku sušší. Pokrájené na tenké plátky a podávané s hořčicí nebylo špatné.

Žebírka

Druhým pokusem byla žebírka. Den předem jsem je naložil do marinády z jedné plechovky rajského protlaku, rozlisovaného česneku, medu a mletého pepře, neuvádím přesné množství ingrediencí, trefuji od oka. Druhý den stačí posolit, pokmínovat a dát 7 hodin na low a poté pro kůrčičku nechat ještě 20 minut v troubě, mám plynovou a dávám jí rozehřát asi na 3/4 maxima.

Tady se už plně projevily kvality pomalé přípravy, protože žebírka byla měkoučká a šťavnatá, prostě famózní.

Pečená kachna

Hostina pro více osob. Zakoupil jsem jednu menší, asi dvoukilovou, kachnu a navíc ještě 4 kachní stehna zvlášt. Do skoro šestilitrového PH už to bylo maximální množství, které se vešlo. Kachnu a stehna jsem pouze vydatně posolil, i zevnitř a za všemi záhyby kůže a posypal kmínem. Poté jsem PH zapnul na 6 hodin na high a na závěr jsem tomu dal ještě 30 minut v troubě, pro bronzovou křupavou kůžičku. Příloha klasika: knedlík a zelí.

Tentokrát kachna nebyla zborcená, tak jak jsem psal v úvodu, držela pohromadě a když jsem maso překládal do pekáčku tak mi sklouzávalo z vidličky, což dobré znamení toho, že je maso hotové. Tentokrát jsem nedal do trouby mísu z PH, ale maso jsem přeskládal na pekáč, aby se kůrka vyzlatila i na kusech, které byly v PH ve spodním patře.

Výsledek? Díky PH zvládnu udělat kachnu lépe jak leckterá babička :) Vím, strašná samochvála, ale fakt to stálo za to.

Pečený bůček

Kilový kousek bez kosti stačí pokmínovat, posolit, potřít rozlisovaným česnekem, opepřit, případně pomazat medem. Podélně nařezané stroužky česneku je možné prošpikovat do masa. Pod maso navíc dám ještě nahrubo nasekanou cibuli. Fantazii se meze nekladou.

V PH připravuji 4,5 hodiny na high a na závěr 20 minut v troubě. Základem je nesežrat to hned na posezení a zbytek nechat vychladnout, studený bůček druhý den je ještě lepší.