INFORMAČNÍ KOKOTIZMUS [] ČESKÉ TELEVIZE

Ještě jsem si pořádně nezvykl na to, že se hackování zaměňuje za crackování, že džihád je svatá válka či Bill Gates je duchovní otec internetu a už nás redakce zpravodajství obšťastnila další perlou z oblasti informačních technologií.

Také míváte někdy divný pocit, když sledujete ty krávoviny, o kterých náhodou trošku něco víte, co za krávoviny se vám musí nalejt do hlavy, když o daném tématu nevíte skoro nic?

No nic, pro pobavení si připomeňme reportáž z hlavních zpráv dne 28. prosince 2001. Pořad Události je dostupný ve formátu Real Media na stránkách České Televize: rtsp://tv2.visual.cz/ct/Udalosti281201a.rm. Show začíná okolo 10:40 minuty záznamu.

Reportáž ČT: Podvody na Internetu

Jana Dronská Ostrava

Fig. 1
Bohumil Klepetko, šéfredaktor a moderátor:

Už několik desítek uživatelů internetu v České republice se stalo obětí mezinárodního podvodu označovaného jako ActiveX. Jde o internetovou technologii, která se jinak používá při tvorbě webových stránek. Může ale spustit připojení uživatele k internetu přes telefonní operátory v některých exotických zemích, aniž by o tom uživatel internetu věděl. Za mezinárodní hovory pak zaplatí mnohonásobně víc.

Znáte ještě nějakou podvodnější technologii než ActiveX, které se v počítačových kuloárech přezdívá ActiveHax? Možná ještě něco z dílen duchovního prznitele internetu Billa Gatese, co třeba Visual Basic Scripts?

Uživatel internetu z Havířova:

Telecom nám oznámil, že jsme byli několik minut nebo desítek minut připojeni přes Novou Guineu, k našemu server a tudíž nám budou účtovat cirka 67 korun za minutu.

A to se pořád mluví o tom, že by se tarif do zahraničí měl zlevňovat.

Fig. 2

A hele za tři mezinárodní hovory, zaplatíte skoro tři litry. Ještěže havířovský uživatel souhlasil při instalaci svých Microsoft Windows, že Microsoft neodpovídá za případné škody, takže duchovní otec okrádání uživatelů Bill je vlastně zcela nevinen. Nebo snad chcete vinit havířovského lamerka, který se studem bál otočit na kameru, z toho že si systém děravý jak ústa staré ženy sám dostatečně nezabezpečil?

Vlastimil Sršeň, tiskový odbor Český Telecom:

Fig. 3

Uživateli při prohlížení internetových stránek se stáhnul na jeho počítač software, který přesměroval hovory na operátora v zahraničí.

Reportérka Jana Dronská:

Způsobuje to skrytá vlastnost technologie ActiveX, používané při vytváření webových stránek. Ta umožňuje nenápadně odpojit modem od poskytovatele internetu, vytočit telefonní číslo do zámoří a navázat spojení.

Zdá se, že ta tajemná, skrytá vlastnost zas nebyla tak moc skrytá, jak už to tak u Microsoftu bývá.

Stanislav Rumíšek, počítačový odborník:

Fig. 4

Vzhledem k tomu, že se to provede na pozadí a je odpojen příposlech reproduktorů modemu nelze toto zjistit.

Chcete se stát počítačovým odborníkem? Postavte se před regály v nějakém počítačovém krámku, pozvěte reportéry z televize (jedno jaké) a vychutnávejte si svých 20 vteřin slávy.

Reportérka Jana Dronská:

Podle zjištění českého Telecomu tyto podvody organizují mezinárodní skupiny, které dostávají z protelefonovaných peněz podíl. Uživatel musí účet zaplatit.

U těch skupin snad už chybí jen slovo teroristické. S Telecomem zřejmě nemáme problémy jenom my, všude po světě, tedy hlavně v zámoří jsou asi podobné monopolní firmy co se nestydí okrást chudého internetového uživatele.

Vlastimil Sršeň, tiskový odbor Český Telecom:

Tyto případy nemůžeme řešit jako reklamace, protože tam vždy došlo k uskutečnění spojení a my jsme povinni operátorovi zahraničnímu, ehmm, zaplatit.

Schválně si to pustě v RealPlayeru. Všimli jste si té výrazné pomlky před slovem zaplatit než vyšlo z úst tohohle odpornýho hmyzouna Sršně z Českého Telecomu? Ne, nebojte se, monopolního kapitalistu nenahlodalo jeho svědomí, to mají nacvičeno z častých školení píár (public relations). Při hrubě zařvané větě: ,,Naval prachy!!``, by se mohl nejeden zákazník rozplakat.

Stanislav Rumíšek, počítačový odborník:

Stoprocentně účinná ochrana proti těmto podvodům prakticky neexistuje.

Ale existuje panáčku! Co by ti na to řekli uživatelé OS/2, OpenBSD nebo Linuxu? Ale, proč být na Rumíška hrubý, v řešetózně děravých systémech Microsoft stoprocentně účinná ochrana proti těmto podvodům prakticky neexistuje. BTW, tohle stojí taky za přehrání, lezlo to z něj, z odborníka, jak z chlupatý deky.

Reportérka Jana Dronská:

Fig. 5

Uživatelé internetu se mohou bránit pouze chránit tím, že nebudou vstupovat na stránky s nelegálním obsahem nebo si mohou zaplatit u Telecomu službu omezení odchozích hovorů.

Fig. 6

Pozastavme se nyní u stránek s nelegálním obsahem a vyzdvihněme vynalézavost reportérky Jany. Jak vy osobně byste demonstrovali právě stránky s nelegálním obsahem? No tedy, fuj ty prasáku! Reportérka Jana nebo najatý počítačový odborník (nějaký hacker) jednoduše na www.seznam.cz zadal slovo zadarmo, zkuste si to taky nebo se mrkněte na výsledek na následujícím klikacím obrázku. Ano, jsou to přesně ty první tři odkazy, doufám že autoři těchto webů z nařčení o své nelegálnosti vyvodí patřičné důsledky.

Pokud se vám celá reportáž jevila jako zastírací píár akce Microsoftu nebo oprsklá reklama Českého Telecomu, trefil(a) jste se do černého. Kdo jiný než krutý monopolní kapitalista by něco co je zadarmo považoval za špatného a nelegálního? Buďme ale na Janu shovívavější, je snad něco špatného na tom, že špatně placený reportér veřejnoprávní televize spojí příjemné s užitečným? Jana už to zná :)

Fig.
7

Podle Českého Telecomu jednoduché, celkové řešení, vzhledem k mezinárodnímu rozsahu problému a vynalézavosti podvodníků neexistuje.

Dvou a půl minutové počítačové okénko v Událostech je již naštěstí za námi, taky jste si s úlevou oddechli?

Jana Dronská, Česká Televize, Ostrava.

Pro zasmání i poučení, transkript a trapné komentáře připravil BruXy .