Sir Clive Sinclair má pověst geniálního konstruktéra a nevalného,
obchodníka. Snad právě spojeni těchto vlastností vzbuzuje sympatie
jeho četných příznivců. Je autorem celé řady vynálezů. Za jeho činnost
mu byl udělen šlechtický titul. Vešel do historie nejen jako tvůrce
ZX80 a ZX Spectra, ale je považován i za vynálezce elektronické
kapesní kalkulačky. Produkty
Dlouho před zahájením výroby předcházely Z88 nadšené komentáře, vstup na trh nebyl ale právě šťastný. Počítač byl nejprve dodáván jen na základě poštovních objednávek, dodávky přístrojů a příslušenství občas vázly, brzy po zahájení prodeje byla zvýšena cena základního přístroje ve Velké Británii na téměř 300 GBP, s optimálním základním vybavením cca 400 GBP, což zřejmé bylo pro řadu potenciálních kupců již příliš mnoho (dnešní základní cena Z88 po nedávném zlevnění je cca 200 GBP). První série nebyly prosty dětských nemocí, přistroj nezískal povést zcela spolehlivého výrobku. Po zahájeni distribuce bylo třeba upravit ROM. Krom softwaru, zabudovaného v počítači, nebyl k dispozici žádný další, tak jak je to obvyklé u počítačů, neodpovídajících zavedeným operačním systémům. Výrobci softwaru vyčkávají s vývojem, dokud nebude v oběhu dostatečný počet počítačů, zajištující rentabilní odbyt programu, počítače nejdou na odbyt, neboť k nim není k dispozici software. Jediným, ale dosti neúplným zdrojem informaci o počítači byl manuál, dodávaný s přístrojem.
K důležité události v historii Z88 došlo na podzim 1987, kdy byl založen Z88 User's Club a vyšlo první číslo klubového časopisu Z88 EPROM. Fotograf Roy Woodward, zakladatel a předseda klubu, redaktor, nakladatel a vydavatel časopisu a v prvních číslech i autor většiny článků (to vše jako nevýdělečná zájmová činnost!), umožnil majitelům tajemných černých skřínek sdělovat problémy a objevy, ke kterým dospěli. Při četbě časopisu se občas vtírá fascinující pocit, že se zkoumá předmět, vyrobený neznámou civilizací.
Na následujících řádkách se pisatel chce pokusit o stručný souhrn půlročních zkušeností s užíváním Z88. Je jeho příjemnou povinnosti úvodem sdělit, že považuje Z88 za vynikající přístroj, který by již velmi nerad postrádal.
Jednou z charakteristických částí Z88 je LCD displej rozměru
250 × 30 mm (výrobce EPSON). Při běžné praxi s textem je převážná, centrální
část využita pro šest textových řádek. V pravé části je zobrazena
Z88 je lehce přenosný, rozměru i váhy jednoho dílu pražského telefonního seznamu. Psát na tiché, pružné, matně černé, silikonové klávesnici (další charakteristická část) je příjemný pocit, v jednom článku dokonce přirovnávaný k zážitku sexuálnímu.
Nejcennější je pro mne schopnost operovat s textem (Pipe Dream).
Z88 umožňuje pracovat střídavě na řadě rozepsaných dokumentů, např.
dopisů a zpráv, jejichž množství a délka jsou limitovány jen velikostí
paměti. Velmi snadno lze přecházet z jednoho dokumentu na druhý.
Kdykoli je možno práci přerušit a po
Pro napojení dalších periferií je počítač vybaven sériovým portem RS 232 (devítikolíkový typ). Paralelním kabelem, který je nabízen jako příslušenství, lze napojit i běžné tiskárny s paralelním portem.
Z88 má tři druhy paměti: RAM, ROM (vnitřní a vnější) a EPROM.
Vnější paměti, výrobcem označené jako
Z88 sice není s jinými počítači kompatibilní, data lze ale převést
oběma směry zařízením, označovaným jako
CCL přehání možnosti práce Z88 na vnitřní zdroj (4 tužkové
baterie). I při použití alkalických se již po řádově hodinové práci
objeví varování
Pro trvalé uložení dat slouží paměti typu EPROM. Jejich relativní cena (přepočtená na jednotku záznamu) je mnohonásobně vyšší, než jakéhokoli jiného srovnatelného media (disk, magnetofonová kazeta).
Manuál dodávaný k Z88 není napsán příliš přehledně a na první přečteni srozumitelně.
Při operaci s textem v rámci
+ přenosnost
klávesnice
pohotovost
vestavěný software
EPROM - vlastnosti
– rezerva el. energie
odolnost při transportu
EPROM - cena
další software