SPECTRUM 128 +3

Amatérské rádio

V srpnu 1987 představila anglická firma Amstrad svůj druhý pokus na stále vděčné Sinclairovo téma: po počítači Spectrum 128 +2, kterých od září 1986 prodala půl miliónu, nabídla zákazníkům nové Spectrum +3 (Plus 3). Z předchozího modelu převzal Plus 3 skříňku s klávesnicí, která je však opět černá. Zabudovaný kazetový magnetofon nahradila jednotka pružného disku. Oboustranné disky o kapacitě 350 K mají neperspektivní formát 3". Prostřednictvím konektoru v zadní stěně je možno připojit vnější disk 3, 3,5 nebo 5,25". Tamtéž jsou konektory pro paralelní připojení tiskárny, napájecí zdroj a konektor sběrnice mikroprocesoru. Sériové rozhraní RS232 sdílí konektor s rozhraním MIDI, TV signál a signál RGB mají každý vlastní konektor. Samostatnou numerickou klávesnici počítače Plus 2 už nové Spectrum nezná a konektor, který po ní zbyl nese označení Aux. Vícepólový dříkový konektor Tape/Sound připojuje kazetový magnetofon pro záznam i snímání nebo výstup zvukového signálu. V levém boku zůstaly dva nestandardně zapojené konektory pro ovládače a tlačítko RESET. Nové Spectrum nemá na klávesnici vyvedeno napájení 9 V a proto přídavné zařízení, která ho vyžadují, nebudou fungovat. Také výstup RGB nyní pracuje jen s barevným monitorem. Zcela zavrženy byly paměti Microdrive, na něž Amstrad nemá výrobní práva a tedy také Interface 1, který je podmínkou jejich připojení. Nový počítač obsahuje mnohem méně integrovaných obvodů než Plus 2. Paměť ROM tvoří dva obvody po 32 K, 128 K paměti RAM v 16 pouzdrech nahradily čtyři obvody. Dále jsou použity integrované obvody pro RS232, zvukový generátor, TV obraz a TV zvuk. Zcela nový je zákaznický obvod vytvářející obrazový signál a realizující paralelní rozhraní i připojení ovládačů, Formát zobrazení zůstal zachován, včetně kolize barev, ale zdokonalené obvody pro TV obraz i zvuk vytvářejí mnohem lepší dojem.

Programové vybavení v pamětech ROM obsahuje vedle 32 K kódu převzatého z Plus 2 dalších 34 K, ve kterých je uložen diskový operační systém (+3 DOS), řídící program tiskárny, analyzátor rozšířené syntaxe a další kód o němž Amstrad zatím mlčí. Editor nedoznal proto Plus 2 žádně změny, BASIC zůstal zachován asi z 95 %. Nebyla přidána žádná klíčová slova, nové příkazy se tvoří kombinacemi stávajících slov. Horních 64 kB paměti RAM je i nadále přístupno pouze ve strojovém kódu, nebo se používá jako RAM disk. Rozlišení mezi kazetou, zabudovaným či vnějším diskem RAM se děje pomocí názvů zařízení T:, A:, B:, M:, který se uvede před jménem souboru. Slučitelnost +3 s programy pro všechna předchozí Spectra by měla být dobrá, i když v ojedinělých případech nelze vyloučit nepříjemné překvapení. Výhodná je možnost přímého přenosu diskových souborů z Amstradova systému pro zpracování textů Joyce PCW 8256) na nové Spectrum.

Použitý DOS nápadně připomíná Amsdos počítačů Amstrad CPC CPC a CPC 6128, možná proto, že oba vytvořila programátorská firma Locomotive Software. Očekává se, že Amstrad brzy ohlásí pro Plus 3 i nejrozšířenější operační systém 8 bitových počítačů CP/M. Zatím u všech dosavadních počítačů Spectrum vadila paměť ROM umístěná od začátku paměti, přesně tam, kde CP/M naopak vyžaduje paměť RAM. Proto má Plus 3 možnost přepnutá do módu all RAM, kdy je celá paměť pouze typu RAM. Součástí dodávky je obsáhlá příručka o 330 stranách a pružný disk se šesti hrami firmy Ocean.

Úspěch nového počítače je však ohrožen nereálně vysokou cenou 249 liber. Programátorské firmy se nebudou namáhat psát nové programy, plně využívající možnosti diskové paměti, pokud se neprodá alespoň sto tisíc počítačů. Plus š tam může být odsouzeno k živoření jen se stávajícími programy, které se jednoduše přenesou z kazet na pružné disky, Proto doporučuje časopis anglických počítačových fanoušků Sinclair User firmě Amstrad snížit cenu počítače Spectrum 128 +3 na předvánočním trhu na 175 liber, což prý z něj zaručeně udělá Amstradův nejprodávanější výrobek. Zda Amstrad na tuto šlechetnou nabídku přistoupí, se teprve uvidí.