Published: 7. 2. 2012   Category: Other topics

Simpsnovi — hudební odkazy na šedesátá léta

Šedesáta léta jsou hudebně velice výrazné období. Hity, které vznikly v této době jen v žebříčku magazínu Rolling Stone: The RS 500 Greatest Song of All Time zabírají 40 % položek.

Není divu, že tyto výrazné melodie podkreslují některé příběhy žluté rodinky, ať už jsou to vzpomínky Homera na dětství nebo babičky Simpsnové na bouřlivou dobu hippies, ředitele Skinnera na jeho službu vlasti ve Vietnamu nebo se linou z rádia v Simpsnovic voze či zkrápí ušní bubínky řidiče autobusu Oťáka. Které z těchto hitů utkvěly v paměti mě?

Mírový aktivisté pomocí antibiotik ničí viry v Burnsově laboratoři a vývoj biochemických zbraní se díky tomu zpozdí o nějakých 30 let a Mona Simpsnová startuje svůj život na útěku [3F06]. Profláknutá skladba All along watchtower v podání Jimiho Hendrixe je sázka na jistotu. Bouřlivost a nespoutanost 60. let už podkreslila v bezpočtu filmových hitů.

Další výrazná skladba v žánru psychedelického rocku je Incense and Peppermints od Strawberry Alarm Clock (1967). Jako soundtrack podbarvuje Homerovu anabázi s marihuanou na lékařský předpis [DABF11] nebo vzpomínky ředitele Skinnera, když jej při tisku inzerátu ve vojenském stanu zajali bojovníci Vietcongu [FABF18]. Jako narážka na 60. léta se v seriálu opakuje ještě častěji než předchozí All along watchtower.

Líza potká chlapce svého srdce a zapomene se sním 4 hodiny v jednom kole [CABF14] nebo Homer a Marge si dávají první zamilovanou pusu na letním táboře [FABF13]. Taková těžká romantika si zaslouží odpovídající hudební doprovod – Happy Together. Tahle skladba od The Turtles z roku 1967 vytlačila i Beatles z prvního místa v žebříčku Billboard Hot 100 na celé tři týdny. Svojí chytlavou melodií doprovodila romantické chvilky už ve velkém množství filmů a seriálů.

Užívání psychoaktivních látek se nevyhýbá ani postavám v seriálu. Dva marihuanové výlety tvůrci seriálu podbarvili psychedelickou skladbou White Rabbit od Jefferson Airplane (1967). Pro hypnotickou práci s kytarou a táhlé pomalé tóny se autorka písně inspirovala při četbě knihy Alenka v říši divů.

  • 10x06, Štastná doba hippies (AABF02)
  • 19x19, Má máma mona (KABF12)

Jednoho dne vás vzbudí rámus stavebních strojů [GABF16]. Stavbu muzea známek rozlítila řadu sousedů z Evergreen Terase, což vede k velkým občanským neposlušnostem a protestům za znění úderného protestsongu Eve Of Destruction v podání Barryho McGuirea (1965).

Zdroje