Published: 31. 7. 2006   Category: Hamradio station OK2MNM

Tasco TSC-70P — SSTV konvertor s DSP

TASCO v akciJaponský konvertor SSTV/FSTV Tasco patří mezi modernější zařízení pro provoz SSTV, ačkoliv byl produkován ve stejné době jako konvertor SUPERSCAN 2001 a další klony legendárního Robota 1200C.

Firma Tasco Electronics v 90. letech vyprodukovala několik zařízení určených pro provoz SSTV, mimo několika scan-konvertorů řady TSC (100, 300, 200, 77, 70) také SSTV generátor Tasco TSS-1 určený pro nastavování a kalibraci počítačových programů pro provoz SSTV.

Co se týče konvertoru TSC-70 byli uvedeny dvě drobně se lišící verze – pro Evropu TSC-70P a pro japonský a americký trh TSC-70N jedno pro televizní normu PAL a druhé pro NTSC. V roce 1998 cestoval TSC-70 na kosmickou stanici Mir, odkud zajišťoval vysílání SSTV snímku z kamer umístěných na palubě.

Japonci jsou proslulí miniaturizací a nejinak je tomu i v tomto případě, takže konvertor je kompletně osazen SMD součástkami a o značnou část práce se stará zákaznický VLSI obvod. Vše je vestavěno v krabičce o rozměrech (šířka × výška × hloubka) 142 × 30 × 142 milimetrů. Napájí se SS napětím 12–15 V a proudový odběr ze zdroje je menší než 250 mA.

Přední panel Zadní panel panel
Obr.: Pohled na přední a zadní panel konvertoru.

Neobvyklý je způsob ovládání, který se provádí pomocí dálkového ovladače podobnému televiznímu. Rozdíl je v tom, že tlačítka slouží pro nastavení SSTV režimu, přepínání vysílání/příjem, volba paměťové banky pro uložení obrazu a tlačítko pro sejmutí obrazu z kamery.

Kromě dálkového ovládání je možno ovládat počítačem přes rozhraní RS-232. Je také možné připojit myš a použít ji k jednoduchému kreslení do vysílaného obrázku.

Provozní vlastnosti konvertoru jsou obstojné. Na obraze je znát přítomnost DSP procesoru v případě příjmu slabších signálů. Bohužel konvertor neobsahuje ladící indikátor, takže je nutné ladit SSTV signály podle ucha. To může být nepříjemné, ale s trochou provozní zkušenosti není problém se i bez indikátoru správně naladit – prostě se ručně navolí příjem a operátor ladí signál tak dlouho dokud se na televizním monitoru nezačnou vykreslovat řádky a na předním panelu se nerozsvítí kontrolka. Mě osobně tato procedura zabere jenom pár vteřin času, takže absence ladícího indikátoru tolik nevadí.

Samozřejmostí je automatické spuštění příjmu a volby režimu pokud je správně přijata vertikální synchronizace (VIS). Podporovány jsou následující SSTV režimy:

Pokud konvertor nenadetekuje VIS a vy nevíte v jakém režimu vysílá protistanice není možné automaticky detekovat správný režim, tak jak je obvyklé v počítačové SSTV nebo v SUPERSCANu. To znamená, že v nejhorším případě musíte popřepínat postupně všechny režimy než se trefíte do správného a na monitoru se rozběhne vykreslování. Naštěstí většina provozu na pásmu probíhá v módech Martin nebo Scottie a konkrétní režim M1/M2 či S1/S2 se dá rozlišit podle ucha, protože režimy s číslem 2 mají kratší dobu přenosu a snadno je poznáte podle kratšího intervalu mezi klapáním synchropulzů.

Asi si v tuhle chvíli myslíte, že ve srovnání s počítačem je konvertor Tasco úplný outsider, ale nemusí to tak být. Díky malým rozměrům zařízení není problém hodit Tasco do batohu a spolu s akumulátorem, transceiverem (třeba FMkovým na 144 MHz) a kamerou či digitálním foťákem s video výstupem. A pokud si přibalíte i kapesní televizi, potom se můžete vydrápat někam na kopec a navazovat live-SSTV spojení. Předchozí majitel od kterého jsem přes Ebay konvertor koupil si liboval, jak v létě na výletech často z auta navazoval SSTV spojení.

Instruction manual, english

Model TSC-70P Color Scan Converter