Published: 30. 7. 2006   Category: Fitness & Bodybuilding

L-Carnitin

L-Carnitin je aminokyselina, která má klíčovou roli v metabolismu tuků a je nezbytný pro využití energie z tuků v těle. Karnitin přenáší volné mastné kyseliny, vzniklé štěpením tuků, do mitochondrií buněk, kde dochází k jejich zpracování (oxidaci). Tělo si l-carnitin vyrábí samo z aminokyselin lysinu a methioninu, studie uvádí, že průměrný člověk má v těle zhruba 20 až 25 gramů carnitinu, který se nachází především ve svalové tkáni. Přirozeným zdrojem l-carnitinu je především maso (např. 100 g hovězího obsahuje 95 mg, vepřové 100 g obsahuje 27 mg).

Hlavní proklamovaná účinnost doplňků s l-carnitinem je, že podporuje spalování tuků, usnadňuje redukci nadváhy, zlepšuje a urychluje regeneraci, také pomáhá zvýšit sílu a vytrvalost, podporuje a udržuje rozvoj svalové hmoty...

Výsledky klinických studií:

Další informace:

Kolem l-carnitinu je neustále mnoho dohadů. Např. v tomto článku se dozvídáme, že "karnitin začne ale pochody v organismu pozitivně ovlivňovat až po 45 minutách cvičení a jeho maximální působení je až okolo 120. minuty". Myslím, že po 120 minutách cvičení musí hubnout každý i bez karnitinu :-)

Závěr: Karnitin je látka, která usnadňuje transport mastných kyselin přes membrány a tím umožňuje jejich spalování. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by se polykáním karnitinových pilulek snižoval tělesný tuk. Studie nepotvrdily prospěšnost doplňkového příjmu l-carnitinu u zdravých jedinců.