Jak jsem se stal prepperem

Comments (in chronological order):

Reply to the article

Name:

Your comment:


Enter this:

dex said:...
Co se generátoru na benzín/naftu týče, podle mne se v případě průšvihu stejně bude palivo přednostně přidělovat záchranným a silovým složkám, takže bude celkem naprd.
Zato klacky v lese budou snad dostupnější.
Uvažoval jsem nad generátorem s parním strojem, ale dostatečně výkonný nikdo nevyrábí, všechno jen hračky, navíc má nízkou účinnost.
Mnohem lepší se jeví dřevoplyn, jako za druhé světové války. Stačí k existujícímu motoru s vhodným kompresním poměrem přidat destilační nádobu, ve které se bude destilovat plyn z klacků, a vydestilované klacky se zas použijí jako palivo pro destilaci dalších klacků.

Pěkná věc jsou taky armádní MRE - obvykle menu na celý den včetně tablet k čištění vody, v době míru levně k dostání ve výprodejích (teď asi podražily), trvanlovost dva roky. Asi nejpříjemnější skladbu menu má francouzská armáda (ta navíc rozlišuje RCIR dávku s teplým jídlem, polévkou, kávou a RIE dávku pro cvičení, kde je studená kuchyně, obvykle paštika, cereální tyčinka, oplatky, ...), česká MRE taky nejsou špatná, k dostání bývala i americká, ruská nebo čínská MRE.
3/21/2020 7:36
BruXy said:...
O dřevoplynu jsem také přemýšlel, nejrůznější samo-domo řešení nevypadala moc složitě.
3/22/2020 3:39
Franta said:...
Co zajímavého se dá naladit na ten Tecsun PL-880? Taky jsem o něčem takovém uvažoval, ale nevím, jestli je z toho reálný užitek nebo by to byla spíš další hezká hračka do sbírky :-) Dozví se dneska na těch frekvencích člověk něco, co není na běžném AM/FM/VHF/UHF/CB rádiu? Počítám, že kdyby šlo o informování veřejnosti, tak to půjde v pásmech, které umí přijímat co nejvíc lidí (tzn. FM a AM).

K těm armádním MRE: co jsem viděl, tak mi to přišlo naopak hodně drahé. Když by byl člověk někde na pochodu, tak OK, na to je to optimalizované, ale pokud zůstává na místě a má sklep, tak mi přijde, že naskladnit běžné trvanlivé potraviny má mnohem lepší poměr cena/výkon.
3/25/2020 8:36
BruXy said:...
Tady je recenze na Tecsun PL-880

https://swling.com/blog/2013/12/a-review-of-the-tecsun-pl-880-portable-shortwave-radio/

Já jsem to měl v ruce jednou, na KV to nebylo příliš citlivé na tu vestavěnou prutovou anténu, ale po připojení na dlouhý drát to začalo docela pěkně hrát na single-sideband.

Kromě AM/FM rozhlasu na KV fungují služby které vysílají hlavně počasí pro námožní lodě, např. Deutche Wetterdeinst -- mapy a RTTY. Spousta těhle věcí se dá přijímat přes zvukovku např. pomocí fldigi.
3/26/2020 9:00