n@va nás nebaví

Dobrý den, příjemné browsování na webu, pokud jste právě připojeni na Internet. V minulé reportáži o reportáži, jsem se navážel do České televize. Přesně po měsíci nás obšťastnila i nejúspěšnější televize v Evropě a možná i na celém světě -- tévé nóva, také svým kouskem z oboru výpočetní techniky. Posuďte sami, zda téma -- počítačové pirátství -- by se nedalo zpracovat o něco lépe.

Reportáž ze dne 28. ledna 2002 si můžete stáhnout ve formátu DivX :-) také zde, velikost souboru je 3,5 MB.

Ray Koranteng (moderátor):

Podle policistů u nás přibývá lidí kteří porušují autorský zákon. Stále více jednotlivců, ale i společností užívá nelegální programy a nebo šíří jejich kopie. Během jednoho roku se počet takového pirátství zdvojnásobil. Přitom za nedostatečnou ochranu autorských práv jsme byli už několikrát kritizováni Evropskou unií.

Andrea Němcová (reportérka):

Ilustrační obrazovka

Díváte se na tři a půl tisíce kompaktních disků všechny patřily a byly zabaveny jednomu muži a všechny jsou nelegální. Pirát kopíroval hry i počítačové systémy.

Jo to čumíme. Jaké počítačové systémy například kopíroval?

Jiří Jakubka (soukromý detektiv):

Ilustrační obrazovka

...se živil tím, že kopíroval nelegálním způsobem cédéčka, nabízel je k prodeji a prodával.

To se musel v silně konkurenčním prostředí asi dost ohánět, co? Všimněte si také, jak vývoj letí kupředu, dříve si soukromá očka vydělávala na chleba sbíráním kompromitujících materiálů, šmírováním nevěrných manželek či hledáním osmimilimetrových filmů. Dneska tipují majitele počítačů a zatepla je hlásí BSA. To je asi dost pohodová prácička co říkáte?

Andrea Němcová (reportérka):

Takové kopie má potom kde kdo, podle odborníků téměř každý kdo má počítač, včetně firem, nelegálních kopií jsou milióny.

Možná by bylo lepší vyčíslovat jen ty legální, už tak ty čísla to dost natahujou a zatím je to o ničem.

Rekonstrukce polic. zásahu (záběry firmy BSA):

Ilustrační obrazovka

...my jsme z policie české republiky, oddělení hospodářské kriminality. Máme povolení k prohlídce nebytových prostor ve vaší firmě. [ chlupatej se přehrabuje v šuplatech ] ... a hele nějakej ofis... Co to znamená..., PÁLENÝ!

Skvěle! Dnes již kultovní scénka policejního zásahu. Třeba i ve vaší firmě jste dostali v černém igelitovém pytli videokazetu, s příspěvkem, původně určeným do soutěže o nejlepší amatérské video. Jak už vyplývá z názvu této skeče, nejedná se o záběry policejního zásahu, nýbrž o rekonstrukci policejního zásahu, které si natočila BSA pro své obveselování/zastrašování. Zbývá už jen děkovat bohu (může to být i vaše voodoo bárbína), že kazetová kampaň nebyla načasována po 11. září minulého roku, kdy se tu furt plašilo s antraxem v poště.

Andrea Němcová (reportérka):

Důvod proč si lidé nelegální programy kupují je jediný...

Neznámý počítačový uživatel č. 1:

Ilustrační obrazovka

...to je finanční důvod, protože legálně stojí několik desítek tisíc korun.

Zajímavé, že mě můj legální software nestál ani korunu. Ptáte se jak to? Odpověď je Linux (pro někoho může být třeba FreeBSD) a pár desítek aplikací vydávaných jako svobodný software.

Andrea Němcová (reportérka):

Ilustrační obrazovka

Deset kompaktních disků například s dražším legálním programem stojí šedesát tisíc, stejný počet disků, ovšem nelegálních kopií prodají piráti za dva tisíce. A lidé kupují a výrobci a stát přicházejí o peníze.

Protože se ve vás jistě hnulo svědomí, nezapomeňte hned zítra zajít do obchodu a říct si tak o pět cédéček s legálním softwarem, prodejce je na požádání jistě úhledně zabalí do novin, případně naporcuje.

Nechci nic říkat, ale pokud výše odhalený pirát-palič, ty céda prodával za 200 Kč, tak je to fakt sviňa zlodějská, protože u nás se přepaluje za 50 Kč a v místech značné konkurence (např. vysokoškolské koleje) třeba i za 30 Kč.

Markéta Zemanová (mluvčí sdružení Business Software Alliance):

Ilustrační obrazovka

Bránit se proti pirátům, echum-m, velice těžká otázka...

Jé hele, někdo od BSA (snad ne kráva s BSE). Vzpomínáte si ještě na kauzu s černou kazetou, kdy se vlastně přišlo na to, že žádná BSA u nás ani není?

Andrea Němcová (reportérka):

Ilustrační obrazovka

Na tabulkách vidíte jak prudce tento druh kriminality roste. Před pěti lety jedenáct odhalených případů loni bezmála sedmnáct set.

Já bych opravil, že nesledujeme tabulky, ale sloupcové grafy. Sakryš to roste jak Mooreův zákon (to o tom, že se výkon počítačů každej rok zdvojnásobí, nebo tak nějak :)

Ivana Zelenáková (mluvčí Policejního prezídia):

Ilustrační obrazovka

Škody způsobené touto kriminalitou jsou opravdu vysoké, v loňském roce to bylo 92 miliónů korun, tak i tato oblast se stává pro policii postupně prioritou.

Už aby to bylo, to bude najednou linuxáků :) Za sebe doufám, že se moc nebude šťourat do minulosti, protože se mi tu někde válí nelegálních 17 audio kazet s programy pro ZX Spectrum.

Neznámý počítačový uživatel č. 2:

Ilustrační obrazovka

Na vypalování vám stačí pécéčko, takže opravduu-huu, je to masově rozšířené.

Tak pécéčko samo o sobě, v případě že procesor je od AMD, může sloužit leda tak k vypalování cejchů na dobytek. To co potřebujete k vypalování je CD-Writer, lidově zvaný vypalovačka.

Andrea Němcová (reportérka):

Ilustrační obrazovka

Odborníci odhadují, že počítačová kriminalita bude růst i nadále a čím více bude počítačů tím více bude pirátů. Andrea Němcová a František Dýmal, televize n@va.

Doufám, že při růstu počtu reportérů bude mít kvalita a objektivnost reportáží také stoupající tendenci.

Pro zasmání i poučení, transkript a trapné komentáře připravil BruXy, avi nagraboval JtS a tímto se vám omlouvá za lehce posunutý zvuk ke konci.