bruxy.regnet.cz/fel Informace o studiu
Novinky
Ankety
Odkazy
E-mail

Technická dokumentace

Stránky předmětu 01TD, který spadá pod katedru mechaniky a materiálů.

Kdysi dávno si studenti obor svého zaměření – strojařinu nebo elektro volili až po několika semestrech studia. Postupným vývojem se strojařina a elektro od sebe stále více odcizovaly a vlastně posledním zbytkem dob minulých je předmět Technická dokumentace.

Význam tohoto předmětu je pochybný. Na jedné straně uslyšíte něco o univerzálnícj znalostech inženýra a na straně druhé vás budou buzerovat s kótováním ozubených kol, svarů a lícováním.

Průmyslovák je relativně v pohodě, s kótováním a technickým kreslením byl seznámen již dříve. Ovšem absolvent gymnázia si bude připadat přinejmenším v hajzlu, když už se vyvzteká s několika výkresy a získá zápočet, u zkoušky se setká s věcmi jako je kótování řetězovky či nenormalizovanými závity.

Písemné práce během semestru

Zkouška z TD

POZOR, doneslo se mi, že varianty zkouškových otázek se změnily, takže následující informace jsou zastaralé!

Varianty všech zkouškových otázek.

Následující varianty jsem si vypracoval, dá se to hezky zmenšit na tahák. Je to 8 listů A4 ve formátu PNG s výpisky, které vypadají takto (náhled ve zmenšené kvalitě), navíc je u toho list, kde je vše v jednom pro zmenšený výtisk.

Upozornění

Protože jsem to dělal podle starého vydání Manuálu technické dokumentace, tak v taháku chybí přesný popis písem a dále jsem vynechal otázky týkající se zobrazovacích a vstupních zařízení, protože sem to pokládál za zbytečnost se s tím psát.

Dále, u šroubů chybí zakreslení spodního výběhu, jak to má být přesně, jsem se dozvěděl až u zkoušky a věřte tomu, že Doc. Novák je na obrázky šroubů fetišista. Jak to má být zcela přesně najdete na stránkách katedry.

Výkresy

Výkresy se vytvářejí 4. Všechny musí být načrtnuty v sešitě. První a třetí se odevzdává jako rys, druhý náčrtek se pak zpracovává v AutoCADu 2000. Poslední záležitost je náčrtek schémata obvodu jednoduchého elektrického zařízení, které vám předloží.

POZOR, čísla pracovišť jsou jiná oproti zimnímu semestru (zřejmě trapná finta na ty co opakují).

Výkres č. 1

PracovištěPoznámka Soubor
1zPNG (78 kB)
4mdoc. Šťastný ohodnotil za 1 PDF (12 kB), PNG (9 kB)
4z PNG (175 kB)

Výkres č. 2 - AutoCAD

PracovištěPoznámka Soubor
1z PNG (119 kB)
3z PNG (184 kB)
4ming. Nová ohodnotila za 1, zejména jí zajímalo nakreslení onoho vroubkovaného středu. Jinak naměřená data jsem si cucal z prstu, takže jim nevěřte. PNG (391 kB)
4z PNG (132 kB)

Výkres č. 3

PracovištěPoznámka Soubor
3zdoc. Šťastný ohodnotil za 1 PNG (62 kB)
4mdoc. Šťastný ohodnotil na 1-, červeně jsem označil jak to mělo být podle něj správně. PNG (65 kB)
4zdoc. Šťastný ohodnotil za 1 PNG (71 kB)
6mchybí zakótování děr v pohledu shora, špatná kvalita z kopírky PNG (212 kB)